Projekt „Polonia Libre – droga do wolności”

19.11.2018 Zobacz wszystkie z kategorii Ogłoszenia

Projekt „Polonia Libre – droga do wolności”
 
Organizatorem projektu był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Przestrzenie oraz Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej. Celem projektu, było zachęcenie młodzieży do poznania bardzo złożonego procesu odradzania Polski 100 lat temu przez pryzmat polityczny, prawny i gospodarczy.
 
Pierwszy etap miał miejsce w naszej szkole dnia 25 października i brała w nim udział klasa 3d. Przyjechał do nas współtwórca projektu Pan Paweł Nowak, który w wykładzie historyczno-prawnym przybliżył nam dzieje naszej ojczyzny. Następnie dołączyła do niego Pani Aleksandra i wspólnie przygotowali dla nas grę symulacyjną. Polegała ona polegała ona na dobieraniu się w partie polityczne, wygłaszaniu przemów na wybrany temat związany z polityką naszego kraju, zdobywaniu punktów poparcia i tzw. Wiecowaniu. Stawaliśmy się parlamentarzystami i podzieleni na frakcje dążyliśmy do wypracowania rozwiązań i kompromisów w zapisach Małej Konstytucji. Działo się to w sześciu aspektach: w kwestiach ustrojowych, organizacji wojska, gospodarki, spraw społecznych, rolnictwa i ziemi oraz edukacji. Na końcu gry zostały ogłoszone zwycięskie partie oraz uczestnicy, którzy zdobyli zaproszenie na kolejny etap gry symulacyjnej.
 
Drugi wojewódzki etap projektu rozegrał się w IV Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Po uroczystym rozpoczęciu zostaliśmy zapoznani z zasadami gry przez przeprowadzającego wydarzenie Pana Pawła Nowaka, a następnie losowo przydzieleni do partii. Później razem z członkami naszej partii udaliśmy się do przydzielonych nam pomieszczeń, w których dowiedzieliśmy się o poglądach i zadaniach naszego zgromadzenia.
 
Wybrany przewodniczący zdecydował o przydzieleniu nas do poszczególnych komisji. Projekt wykazał różnice między dwoma realiami czasowymi. Dla przykładu osoby pracujące nad zagadnieniami roku 1919 wybrały system prezydencki, a współcześni parlamentarno-gabinetowy. Celem tej gry było wypracowanie przez uczniów tekstów „Małej Konstytucji” oraz „Deklaracji Niepodległości”.
 
 
Ostatni etap odbył się w krakowskim Kinie Kijów w dniu 7 listopada. Był on podsumowaniem całego projektu. Spotkanie rozpoczął Pan Paweł Nowak z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, który podsumował projekt oraz pracę młodzieży. Następnie zgromadzona publiczność wysłuchała wykładu Pana Macieja Mieziana z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Po prelekcji zaproszono na scenę Przewodniczących Komisji dwóch sejmów ustawodawczych, które w sobotę 27 października, podczas swoich obrad opracowały i uchwaliły teksty deklaracji niepodległości i nowych konstytucji. Po odczytaniu treści konstytucji zostały one uroczyście przyjęte poprzez aklamację.
Elementem kończącym wydarzenie było oglądanie filmu pt. „ 1920 Bitwa Warszawska” oraz poczęstunek. W tym dniu towarzyszyli nam uczniowie z klasy 3b.
 
Nasza klasa wzięła udział w tym projekcie za pośrednictwem Pani Beaty Dudek, której serdecznie dziękujemy. Projekt zaznajomił nas z historią Polski, zobaczyliśmy z jak wieloma różnymi problemami musieli zmierzyć się nasi przodkowie, by kraj po 123 latach niewoli mógł normalnie funkcjonować.
 
 
Była to dla nas niesamowicie ważna lekcja historii i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy podjęli się trudu zorganizowania tego projektu.
 
tekst: Emilia Małż i Dominika Repelewicz
Warto sprawdzić
Skip to content