KLASA SPORTOWA – SPORT TO ZDROWIE!

04.03.2024 Zobacz wszystkie z kategorii Ogłoszenia

Rusza nabór do pierwszej klasy sportowej o profilu gimnastyka sportowa. 

 Samodzielność, odwaga, pewność siebie, współpraca otwartość czy zdyscyplinowanie to tylko niektóre cechy, które w tak korzystnym środowisku mogą rozwinąć się poprzez uczęszczanie do klasy sportowej o profilu gimnastyka sportowa. 

 Próba sportowa sprawdzi predyspozycje i zdolności takie, jak: 

 Próby sprawnościowe dla dziewczynek: 

1. Pomiar siły ramion i obręczy barkowej – w zwisie na drążku w nachwycie utrzymanie ciała na zgiętych rękach, drążek znajduje się minimum na wysokości oczu (czas w sekundach) 

2. Pomiar siły mięśni brzucha – w zwisie na drabinkach unoszenie nóg do poziomu (liczba powtórzeń) 

3. Próba gibkości – skłon w przód w siadzie płaskim, skłon w przód w siadzie rozkrocznym i szpagat wykroczny na lepszą nogę (poziom gibkości) 

4. Ćwiczenia równoważne – wejście na równoważnię, przejście po niej i zeskok na materac 

5. Próba szybkości – bieg na odcinku 20m (czas i technika biegu) 

6. Wizualna ocena sylwetki ciała (wzrost, waga, brak wad postawy) 

 Próby sprawności dla chłopców: 

1. Sylwetka ciała – ocena proporcjonalnej budowy i prawidłowej postawy, wzrost i waga. 

2. Próby gibkości – skłon w przód w siadzie prostym i „mostek” 

3. Próby zwinnościowe – przewrót w przód i przewrót w tył (z przysiadu do przysiadu podpartego) 

4. Pomiar siły mięśni ramion i obręczy barkowej – podciąganie w zwisie lub zwis na ramionach zgiętych (liczba powtórzeń lub czas) 

5. Pomiar siły mięśni ramion i klatki piersiowej – ugięcia ramion w podporze przodem (pompki) 

6. Pomiar siły mięśni brzucha – w zwisie na drabinkach wznosy prostych, złączonych nóg powyżej poziomu 

7. Ocena siły i równowagi – stanie na rękach lub leżenie przerzutne („świeca”) 

8. Ćwiczenia równoważne – wejście na równoważnię, przejście po niej i zeskok na materac 

 Warunkiem przystąpienia do prób sprawności fizycznej jest posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego o bardzo dobrym stanie zdrowia, wydanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. (Dz.U. z dnia 11.01.2017 r. Prawo oświatowe art.137) 

 Klasy sportowe o profilu gimnastyki sportowej funkcjonują nieprzerwanie od blisko dziesięciu lat. Nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem gimnastyki sportowej jest Pan Piotr Skóra. To on był pomysłodawcą takiego profilu klasy, który przyjął się pozytywną odpowiedzią. Dzisiaj pierwsi uczniowie tej klasy są Mistrzami Polski w skokach na ścieżce i podwójnej mini trampolinie. 

 Gimnastyka sportowa jest doskonałą bazą do dalszego rozwoju sportowego każdego z uczniów, którzy zachęcani będą do wybrania sportowego, aktywnego trybu życia. Jest to bardzo istotny czynnik w dalszym zdrowym rozwoju. Gimnastyka wzmacnia mięśnie głębokie, jak również mięśnie brzucha, nóg. Poprawia postawę, a także elastyczność. Ćwiczenia gimnastyczne zwiększą również gęstość kości oraz wzmocnią stawy. Ogromną rolę w rozwoju intelektualnym i sportowym odgrywa możliwość rozwijania pasji i umiejętności. 

Klasa sportowa pokazuje na czym polega współpraca i zdrowa rywalizacja w sporcie i w życiu codziennym. Zbyt mała liczba ćwiczeń fizycznych skutkuje w problemach w rozwoju dziecka. Coraz częściej wśród młodych osób pojawiają się wady kręgosłupa oraz objawy nerwicy. Jak zapobiec późniejszym problemom zdrowotnym? Odpowiedzią jest sport, który może być świetną zabawą, a nie poczuciem przykrego obowiązku! 

Zatem zachęcamy do zapisów do PIERWSZEJ KLASY – SPORTOWEJ O PROFILU: GIMNASTYKA SPORTOWA. 

Dołączamy również teledysk nagrany podczas jednej z zielonych szkół: klasa sportowa prowadzona przez p. Katarzynę Matogę i p. Piotra Skórę. 

Image 123650291 1
Warto sprawdzić
Skip to content